Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.

+48 (61) 639 75 00 kontakt@salerezerwacje.pl
+48 (61) 639 75 50 m.kontakt@salerezerwacje.pl

Chcesz pracować szybciej? Popraw koncentrację!

młody mężczyzna w postawie medytacyjnej

Chcesz pracować szybciej? Popraw koncentrację!

Nie możesz się czasem skupić, a praca się wlecze? Zobacz 8 prostych wskazówek i sposobów na utrzymanie i poprawę koncentracji!

O tym, że bez odpowiedniej koncentracji trudno o wydajną i szybką pracę, wie każdy. Utrzymywanie skupienia nie jest już jednak takie proste, szczególnie gdy wokół otaczają nas najróżniejsze rozpraszacze. Dlatego też w tym tekście prezentujemy 8 prostych sposobów na utrzymanie lub poprawę koncentracji!

  1. Koncentruj się na jednym zadaniu

Choć wielozadaniowość ‒ rozumiana jako umiejętność wykonywania wielu zadań równocześnie ‒ jest bardzo pożądaną cechą w wielu zawodach, to jednak ma ona niewiele wspólnego z wysoką wydajnością pracy. Multitasking rozprasza naszą uwagę i utrudnia pełne skoncentrowanie się na wykonywanych zadaniach, co z kolei skutkuje wolniejszą pracą oraz niższą jej jakością. Dlatego też, jeśli tylko mamy taką możliwość, to bezwzględnie warto ustalić sobie taki plan działania, który umożliwi nam koncentrację na jednej czynności.

  1. Unikaj monotonii

Jednym z największych wrogów koncentracji jest zbyt duża monotonia. Prowadzi ona bowiem do obniżenia motywacji i znudzenia, a to automatycznie zmniejsza nasze skupienie i uniemożliwia skuteczne przyswajanie informacji. Oczywiście nie zawsze posiadamy możliwość zastąpienia monotonnych zajęć kreatywnymi i ciekawymi. Jeśli jednak tylko możemy, to bezwzględnie warto ustawić swój grafik pracy tak, by najnudniejsze zadania rozbić na krótsze etapy i przeplatać je innymi działaniami.

Stres przeszkadza Ci w pracy? Jest na to sposób!

  1. Popraw motywację

Możliwości koncentracji bardzo często są ograniczane przez naszą niską motywację. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że często brak chęci do pracy wiąże się bezpośrednio z wykonywanymi obowiązkami. Warto więc zadbać o odpowiednią motywację, choćby i opierała się ona na założeniu, że im szybciej zrobimy męczące, nudne czy po prosto niepasujące nam zadania, tym szybciej będziemy mogli przejść do ciekawszych czynności.

  1. Nie zapominaj o przerwach

Wydajna praca nigdy nie może jednak trwać w nieskończoność. Dlatego też tak ważne jest, by dbać o odpowiednią liczbę przerw między wykonywaniem poszczególnych zadań. Dotyczy to zarówno samego czasu pracy, jak i odpoczynku po godzinach. Nabijanie kolejnych nadgodzin i ograniczanie snu z pewnością nie poprawi naszej koncentracji. Skutek takiego podejścia będzie zgoła odmienny – zmęczenie, niska motywacja i rozkojarzenie uniemożliwią nam skuteczne wykonywanie obowiązków.

Jesteś event managerem? Pomóż sobie w codziennej pracy!

  1. Mów otwarcie, że pracujesz

Nie masz akurat czasu na swobodną rozmowę czy przysłowiową „kawkę”? Mów o tym otwarcie! To, że inna osoba akurat nie ma nic do roboty, wcale nie znaczy, że Ty też musisz zostać oderwany od zajęć. W końcu na wybiciu z koncentracji stracisz tylko Ty, marnując czas, co z kolei gwarantuje dłuższe siedzenie nad danym projektem. Dlatego też warto nauczyć się odmawiać lub też – jeśli to możliwe – ustalić sobie ze współpracownikami stałą przerwę. Zdecydowanie ułatwi to organizację czasu pracy.

  1. Zadbaj o porządek

Spośród różnych dekoncentrujących czynników jednym z najczęstszych jest zwykły bałagan. Nic tak nie wybija z rytmu kreatywnej pracy jak kilkuminutowe poszukiwanie spinacza czy ważnego dokumentu, który „zniknął” w stercie papierów na biurku, czy też morzu ikonek na pulpicie. Dlatego warto w prosty i zrozumiały sposób segregować wszystkie wykorzystywane w pracy dane, informacje, a także materiały biurowe. Oczywiście nie znaczy to, że nasze biuro musi być sterylne, wystarczy, jeśli wszystko będzie po prostu na swoim miejscu.

Jak pracować spokojniej i wydajniej? Dowiedz się już teraz!

  1. Zadbaj o odpowiednią dietę

Pozytywny wpływ na naszą koncentrację ma też odpowiednia dieta. Wbrew pozorom nie trzeba w tej kwestii czynić wielkich zmian, by szybko zauważyć efekty. Już bowiem rezygnując z ciężkich potraw czy objadania się bezpośrednio przed lub w trakcie pracy, możemy liczyć na więcej sił i brak uczucia ciężkości, które skutecznie utrudnia nam skupienie uwagi. Oczywiście nie należy przesadzać w drugą stronę, tak samo bowiem źle będzie się pracować, gdy burczy w brzuchu. Jeśli mamy taką możliwość, to warto też dbać o zdrową i urozmaiconą dietę. Pozwoli ona na dostarczanie ciału i mózgowi wszystkich potrzebnych witamin i mikroelementów. Jest to z pewnością dużo lepsze rozwiązanie niż zajadanie się śmieciowym jedzeniem i próby dbania o zdrowie poprzez łykanie stosu suplementów diety.

  1. Staraj się ćwiczyć

Mówiąc o koncentracji, nie można zapominać o aktywnym stylu życia. Wszelkie badania jasno potwierdzają, że ćwiczenia fizyczne i umysłowe czy chociażby spacery na świeżym powietrzu poprawiają nasze samopoczucie, pozytywnie wpływają na zdrowie, ogólną sprawność oraz pomagają w lepszej koncentracji. Dlatego też zawsze po ciężkim dniu w biurze warto aktywnie odpocząć na spacerze, rowerze, pływalni czy chociażby robiąc kilka przysiadów i skłonów w pokoju – na pewno da to dobre efekty!

Koncentracja – co jeszcze pomaga?

Umiejętność szybkiego osiągania stanu pełnej koncentracji to skarb. Jednak większość ludzi ma z nią problem –  zwłaszcza we współczesnym, przepełnionym różnymi bodźcami świecie. Mimo to warto starać się walczyć z wszystkim, co rozprasza naszą uwagę. Gwarantuje to bowiem sporą dawkę samozadowolenia i więcej czasu na odpoczynek oraz przyjemności!

Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Biuro obsługi klienta


Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1600.

Skontaktuj się z nami:
Tel: +48 (61) 639 75 00
E-mail: kontakt@salerezerwacje.pl


Klaudia Jarmużyk

E-mail: klaudia.jarmuzyk@salerezerwacje.pl

Magda Żyża

E-mail: magda.zyza@salerezerwacje.pl

Małgorzata Nawrocka

E-mail: malgorzata.nawrocka@salerezerwacje.pl

Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji