Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.

+48 (61) 639 75 00 kontakt@salerezerwacje.pl
+48 (61) 639 75 50 m.kontakt@salerezerwacje.pl

Co każdy szkoleniowiec musi wiedzieć?

znudzona grupa szkoleniowa

Co każdy szkoleniowiec musi wiedzieć?

Organizacja oraz prowadzenie szkoleń nie są zadaniami łatwymi. Wie o tym dobrze każdy, kto choć raz podjął się takiego wyzwania. W trakcie przygotowań oraz szkoleń niejednokrotnie możemy natknąć się na trudne, problematyczne sytuacje. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ich uniknięcie. Przedstawiamy porady, które mogą pomóc zorganizować takie szkolenie, które spełni oczekiwania uczestników.

Komfort uczestników jest ważny

Aby szkolenie było odebrane przez uczestników w sposób pozytywny, nie wystarczy jedynie ciekawy program, choć bez wątpienia jest on jednym z najważniejszych elementów. Musimy sobie jednak zdać sprawę z tego, że większość osób jest obecnie bardzo wymagająca. Dlatego też jeśli chcemy spełnić ich oczekiwania, musimy zatroszczyć się o ich komfort podczas naszego wydarzenia. Kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniej sali szkoleniowej. Powinna być dopasowana do wielkości grupy, wyposażona w odpowiednie nagłośnienie oraz sprzęt elektroniczny, a także przestronna i jasna. Poza tym warto zadbać o dostęp do napojów dla każdego. Jeśli planujemy długie, kilkugodzinne szkolenie nie może zabraknąć również poczęstunku. Warto także zastanowić się, co możemy zrobić, by szkolenie nie miało formy nudnej, długiej pogadanki. Czasami kreatywne urozmaicenie szkolenia potrafi wiele zmienić.

Zadbaj o porządek w trakcie szkolenia

Wyznaczenie jasnych zasad szkolenia to podstawa, która umożliwi nam prawidłowe jego przeprowadzenie. Warto więc ustalić z uczestnikami, jak powinno ono wyglądać. Przede wszystkim warto wymagać punktualności – czekanie na jedną spóźnioną osobę dla reszty grupy nie jest niczym innym, jak stratą cennego czasu. Powinniśmy również zadbać o to, by uczestnicy nie rozpraszali się wzajemnie. Prośba o niekorzystanie z laptopów i telefonów (chyba że wymaga tego szkolenie) to dobry pomysł, który wprowadza w życie coraz większa liczba profesjonalnych szkoleniowców.

Komunikacja – jakie zasady warto wprowadzić w życie?

Dobry szkoleniowiec to taki, który wie, jak zapanować nad grupą i potrafi zachęcić ją nie tylko do poszerzania swojej wiedzy, ale również dzielenia się doświadczeniami z innymi osobami. Dlatego też na samym początku szkolenia musimy zadbać o sposób komunikacji podczas jego trwania. Zasady, jakie warto wprowadzić, są proste – każdy powinien mieć prawo zabrać głos i zadać pytanie, które nie może być skrytykowane czy wyśmiane. Jednocześnie każda z osób na szkoleniu powinna wypowiadać się w swoim imieniu i starać się mówić na temat. Jeśli chcemy zmniejszyć dystans między nami a uczestnikami szkolenia, możemy zaproponować im mówienie sobie po imieniu. Opracowując plan szkolenia, zastanówmy się, jakie jeszcze zasady mogą nam pomóc w prowadzeniu go.

Szacunek, otwartość, aktywność

Aby szkolenie miało udany przebieg i było ciekawe, warto zachęcić uczestników do aktywnego ćwiczenia i zadbać, by przygotowane przez nas zadania szkoleniowe faktycznie aktywizowały i pozwalały zdobywać wiedzę. Jednocześnie powinniśmy zaznaczyć, że bez względu na wyniki ćwiczeń – wszyscy jesteśmy równi, każdy ma prawo wypowiedzieć się i należy mu się szacunek. Zaznaczenie, że jest to ważne, sprawia, że uczestnicy szkolenia chętniej się otwierają i częściej biorą w nim aktywny udział.

Podsumowując, jeśli do przeprowadzanego szkolenia podejdziemy w sposób odpowiedzialny, zadbamy o komfort uczestników oraz przedstawimy jasne zasady dotyczące udziału, wszyscy będą zadowoleni – nawet wtedy, gdy nie uda nam się uniknąć drobnych potknięć.

 

Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Biuro obsługi klienta


Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1600.

Skontaktuj się z nami:
Tel: +48 (61) 639 75 00
E-mail: kontakt@salerezerwacje.pl


Klaudia Jarmużyk

E-mail: klaudia.jarmuzyk@salerezerwacje.pl

Magda Żyża

E-mail: magda.zyza@salerezerwacje.pl

Małgorzata Nawrocka

E-mail: malgorzata.nawrocka@salerezerwacje.pl

Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji