Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.

+48 (61) 639 75 00 kontakt@salerezerwacje.pl
+48 (61) 639 75 50 m.kontakt@salerezerwacje.pl

Czy warto integrować zespół? Tak! Ale jak?

praca zespołowa i integracja

Czy warto integrować zespół? Tak! Ale jak?

Jak poprawić morale w grupie dzięki wspólnym spotkaniom i rywalizacji? Czy „integracja” musi kończyć się na przysłowiowym piwie? Sprawdź! I działaj!

O jakości pracy całych zespołów często decydują szczegóły. Obok umiejętności, wiedzy i kompetencji poszczególnych pracowników niezwykle ważna jest także atmosfera oraz zdolność do współpracy i łagodzenia konfliktów. Budowaniu pozytywnych relacji w firmie służy integracja – co zrobić, by była ona skuteczna?

Po co integrować zespół?

Ogólnie rzecz biorąc integracja zespołu ma na celu lepsze poznanie się pracowników oraz kadry zarządzającej, nawiązanie pozytywnych relacji, a także spojrzenie na współpracowników jak na ludzi z krwi i kości, a nie numery biurek czy adresy email. Integracja zwiększa też zaufanie, pozwala na rozwiązanie sporej części konfliktów, a także zmniejsza stres oraz psychiczne zmęczenie.

By jednak osiągnąć wszystkie te elementy, integracja musi być prowadzona w rozsądny sposób. Podejście takie zapobiega też nieskutecznemu wydawaniu środków, czego zresztą najbardziej boi się wielu prezesów.

Aby integracja odniosła skutek, należy przede wszystkim zadbać, by uczestniczyli w niej możliwie wszyscy pracownicy (działu czy całej firmy), a także przełożeni oraz szefostwo. Drugą kluczową zasadą jest nietraktowanie tego typu działań jako zła koniecznego, lecz raczej jako ważnego elementu życia firmy. Trzecią zasadą dobrej i skutecznej integracji jest z kolei korzystanie z niej przed, a nie w czasie kryzysu. Mówiąc jaśniej, jeśli doszliśmy już do etapu, gdy kadra prowadzi między sobą otwartą wojnę, to spotkanie integracyjne zdecydowanie nie rozwiąże problemów. Czwartym elementem, o którym należy pamiętać, jest dobranie odpowiedniej formy spotkania do potrzeb pracowników. Na szczęście możliwości w tej kwestii jest całkiem sporo.

  1. Duże i małe spotkania integracyjne

Najpopularniejszym sposobem integracji pracowników są najróżniejszego rodzaju spotkania. W zależności od potrzeb i sytuacji mogą się one odbywać w małych grupach (np. pracownicy jednego działu) lub też większych – gdy udział bierze cała firma. Od razu też warto zwrócić uwagę, że eventy tego rodzaju wcale nie muszą być specjalnie "wymyślane" – często sam kalendarz daje nam mnóstwo możliwości do spotkań, chociażby z okazji ważnych świąt czy wydarzeń z życia firmy. Oczywiście nie znaczy to, że należy się ograniczać do tego rodzaju spotkań – nie zaszkodzi bowiem spotkać się i bez okazji, właśnie konkretnie po to, by wspólnie posiedzieć, pogadać i nieco oderwać się od pracowniczego rygoru. Comiesięczne wyjście całego zespołu na przysłowiowe piwo może bowiem doskonale poprawiać morale w grupie.

Wigilia firmowa – jak sobie z nią poradzić?

  1. Warsztaty grupowe

Integracja nie musi jednak wcale oznaczać klasycznego spotkania opłatkowego czy wieczorku w pubie przy piwie. O poprawę stosunków międzyludzkich w zespole można też zadbać w ramach odpowiednich warsztatów. Zorganizować je można zarówno przy okazji szkolenia związanego stricte z wykonywaną pracą lub też jako osobny event. Dobrze poprowadzone warsztaty pozwalają ich uczestnikom na lepsze poznanie siebie oraz współpracowników, wyzwolenie nowych pokładów pozytywnej energii czy też zrozumienie potrzeb otaczających nas osób. Co więcej, czasem w ramach szkolenia tego typu udaje się także wyeliminować niektóre niekorzystne zachowania, zmienić nawyki czy sposób pracy na bardziej przyjazne innym. Jedynym problemem może być tutaj znalezienie odpowiedniego szkoleniowca lub firmy, która będzie potrafiła naprawdę dobrze trafić do ludzi. Prowadzenie warsztatów tego rodzaju wymaga bowiem zarówno wiedzy z zakresu socjologii i psychologii, jak i zrozumienia danej branży oraz wymagań stawianych pracownikom.

Szkolenia, warsztaty, treningi – po co to komu?

  1. Uczestnictwo w zawodach i innych formach rywalizacji

Klasyczne spotkania integracyjne coraz częściej są uzupełnianie (bądź zastępowane) przez bardziej aktywne formy spędzania wspólnie czasu. Nie da się bowiem ukryć, że świeże powietrze, przestrzeń oraz możliwość rywalizacji doskonale integrują i na długo zapadają w pamięć. Klasycznym przykładem eventu tego typu jest spotkanie się na ponadczasowym paintballu – ale bynajmniej nie jest to jedyne rozwiązanie. Nie trzeba długo szukać, by znaleźć oferty firm organizujących w ramach spotkań integracyjnych parki linowe, escape room, tory przeszkód czy turnieje gier zespołowych. Wybór atrakcji jest tutaj olbrzymi i w praktyce uzależniony jedynie od posiadanych środków i cech poszczególnych członków naszego zespołu. Warto pamiętać zwłaszcza o tym ostatnim elemencie – nie każdy bowiem ma 25 lat i masę niespożytej energii!

Organizujesz wyjazd integracyjny? Przeczytaj jak zrobić to z sensem!

  1. Akcje społeczne

Integracja zespołu nie zawsze jednak musi się opierać na przyjemnościach i zabawie. Na całym świecie coraz modniejsze staje się angażowanie firm i pracowników – w ramach tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu – w różnego rodzaju akcje społeczne czy pomocowe. Umiejętnie poprowadzone działania mogą przynieść dużo korzyści pracownikom, którzy czują się dzięki nim dowartościowani, odpowiedzialni i bardziej potrzebni. Klasycznymi przykładami tego typu akcji jest pomoc wychowankom domów dziecka, osobom starszym czy niepełnosprawnym.

Warto w tym miejscu dodać, że tego typu akcje spotkają się z zadowoleniem pracowników tylko wtedy, gdy będą przeprowadzone przy wsparciu firmy i w sposób nieinwazyjny. Wolontariat tego typu nie powinien bowiem w większym stopniu ingerować np. w czas wolny uczestników.

Spakowanie się na wyjazd służbowy to często spory problem. Jak zrobić to dobrze?

Dobrze zorganizowana i przygotowana integracja pracowników może przynieść doskonałe efekty. Konieczne do tego jest jednak odpowiednie zaplanowanie działań, dostosowanie ich do potrzeb uczestników, a także zainwestowania pewnej ilości środków. Warto jednak poświęcić nieco czasu i funduszy – efekty mogą bowiem przerosnąć nasze oczekiwania!

Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Biuro obsługi klienta


Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1600.

Skontaktuj się z nami:
Tel: +48 (61) 639 75 00
E-mail: kontakt@salerezerwacje.pl


Klaudia Jarmużyk

E-mail: klaudia.jarmuzyk@salerezerwacje.pl

Magda Żyża

E-mail: magda.zyza@salerezerwacje.pl

Małgorzata Nawrocka

E-mail: malgorzata.nawrocka@salerezerwacje.pl

Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji