Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.

+48 (61) 639 75 00 kontakt@salerezerwacje.pl
+48 (61) 639 75 50 m.kontakt@salerezerwacje.pl

Jak kreatywnie urozmaicić każde szkolenie?

uczestnicy szkolenia oraz prowadzący

Jak kreatywnie urozmaicić każde szkolenie?

Szkolenia przez lata kojarzyły się z długimi, monotonnymi spotkaniami, które należy po prostu odsiedzieć i zapomnieć. Czy słusznie? Takie wydarzenia powinny przecież dostarczać informacji, uczyć konkretnych umiejętności oraz angażować uczestników. Niestety, często zdarza się tak, że rzeczywistość nie przystaje do oczekiwań – podobnie jest ze szkoleniami, którym nierzadko brak ciekawych rozwiązań. Jak urozmaicić szkolenie, by spotkało się ono z zainteresowaniem i aprobatą uczestników?

Kreatywność na eventach – dlaczego jest potrzebna?

Liczne analizy i badania przeprowadzone przez lata wskazują na to, że sposób prowadzenia szkoleń i kreatywne podejście do przekazywania treści ma olbrzymie znaczenie dla efektów takich spotkań. Wynika to z kilku powodów. Pierwszym z nich jest psychologiczne połączenie słowa szkolenie z wyrażeniem lekcja szkolna, co po prostu źle nam się kojarzy – jako element przymusu, wymagania czy podważania naszych już zdobytych kompetencji. Druga kwestia to fakt, że tradycyjny wykład jest niezwykle trudną do realizacji formą nauczania, którą w angażujący sposób umieją wykorzystać nieliczni. W większości przypadków więc szkolenia prowadzone w tej formie będą po prostu nudne, a przez to nieskuteczne. Trzecim problemem tradycyjnych szkoleń jest ich utarta forma, która często nijak się ma do omawianych zagadnień. Szkolenie z zakresu marketingu w Internecie z użyciem stosu kserówek z samymi definicjami w żaden sposób nie zainteresuje specjalistów, a wręcz wzbudzi w nich wątpliwość co do kompetencji prowadzącego.

Dlatego też coraz więcej osób zauważa, że odpowiednie urozmaicenia szkoleń są kluczem do sukcesu i zadowolenia wszystkich zainteresowanych. Tu nie da się bowiem oszukać odbiorcy – jeśli prowadzone przez firmę szkolenia będą nudne i nieefektywne, to prędzej czy później zamawiający zauważą, że dalsza współpraca nie ma sensu, gdyż brakuje jakichkolwiek efektów.

Organizujesz szkolenie? Zrób to w 6 krokach! (https://salerezerwacje.pl/aktualnosci/jak-przygotowac-szkolenie-6-krokow-ktore-ci-to-ulatwia.html)

Jak urozmaicić szkolenie?

Rozmyślając nad tym, jak skutecznie urozmaicić szkolenie, należy zdać sobie sprawę z tego, że każdy kreatywny dodatek musi odpowiadać na konkretne potrzeby samego wydarzenia i uczestników. W praktyce oznacza to, że powinniśmy się skoncentrować na takich działaniach, które ułatwią nam przekazywanie wiedzy – zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni.

Sposobami na urozmaicenie przyswajania wiedzy i umiejętności będą na pewno wszelkie pomoce dydaktyczne. Możliwości jest w tej kwestii mnóstwo, dlatego też warto korzystać z już stworzonych wzorców, jak i samemu szukać kreatywnych rozwiązań. Takie rozwiązania jak praca zespołowa, omawianie case study, burza mózgów, użycie gier sytuacyjnych czy strategicznych oraz wirtualnych prezentacji i przykładów dają spore szanse na zdobycie zainteresowania słuchaczy.

Doskonałym dodatkiem do tego typu rozwiązań będzie też zadbanie o „efekt wow”, który sprawi, że osoby uczestniczące w naszym szkoleniu już na wstępie poczują się docenione i jednocześnie zainteresują się tym, co mamy do przekazania. Aby to osiągnąć, niezbędna jest właściwa otoczka samego szkolenia. Może to być ciekawie zaaranżowana sala szkoleniowa, w której krzesła i stoły zostaną zastąpione dmuchanymi piłkami i leżakami albo wykorzystanie nowoczesnych technologii do pracy – np. w postaci elektronicznych flipchartów czy interaktywnych tablic. Fajnym dodatkiem do każdego szkolenia może być też urozmaicenie przerw dzięki angażującym pokazom czy degustacjom.

Więcej pomysłów na ciekawe szkolenie znajdziesz tutaj (https://salerezerwacje.pl/aktualnosci/4-metody-ktore-powinien-znac-kazdy-prowadzacy-szkolenie.html)

Kreatywne szkolenie – na co należy uważać?

Ciekawe urozmaicenia szkoleń z pewnością mają sens. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że nie każda nowość będzie dobrym rozwiązaniem. Szkolenia są bowiem dość specyficznym typem eventu, który mimo wszystko nie może przekroczyć pewnej granicy między użytecznością a widowiskiem. Oczywiście na nieco więcej można sobie pozwolić w przypadku eventów nastawionych na promocję marki, jednak i w ich przypadku warto się zawsze zastanowić, czy kreatywny pomysł rodem z festynu dla dzieci sprawdzi się jako element wydarzenia jakby nie patrzeć edukacyjnego. O czym konkretnie mowa?

Przede wszystkim często problemem jest przesadzenie z liczbą rozrywek, które przesłaniają faktyczną treść szkolenia. Drugim grzechem jest nadmierna infantylizacja, która, zamiast rozluźnić atmosferę, wywołuje zażenowanie i poczucie traktowania uczestników jak dzieci. Trzecią rzeczą, przed którą warto przestrzec, są próby ukrycia braków wiedzy czy umiejętności pod urozmaiceniami, grami i zabawami. Gwarantujemy, że na dłuższą metę to na pewno się nie uda i w końcu ktoś powie „sprawdzam”. A nie ma chyba nic gorszego, niż prowadzący, któremu wytknięta została niekompetencja.

Po czym poznać dobrego szkoleniowca? (https://salerezerwacje.pl/aktualnosci/po-czym-poznac-dobrego-szkoleniowca.html)

Kreatywne prowadzenie szkoleń pozwala  nie tylko na uzyskanie lepszych efektów samego spotkania, ale także wyróżnienie naszej oferty spośród wielu innych, podobnych propozycji. Dlatego zawsze warto zastanowić się i wdrażać nowe i ciekawe rozwiązania – byle z głową!

Szkolenie zakończone sukcesem? Ważna jest także sala! (https://salerezerwacje.pl/aktualnosci/odpowiednia-sala-jest-kluczem-do-sukcesu-kazdego-szkolenia.html)

Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Biuro obsługi klienta


Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1600.

Skontaktuj się z nami:
Tel: +48 (61) 639 75 00
E-mail: kontakt@salerezerwacje.pl


Klaudia Jarmużyk

E-mail: klaudia.jarmuzyk@salerezerwacje.pl

Magda Żyża

E-mail: magda.zyza@salerezerwacje.pl

Małgorzata Nawrocka

E-mail: malgorzata.nawrocka@salerezerwacje.pl

Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji