Ta strona korzysta z plików cookies

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie.

Aby uzyskać więcej informacji kliknij tutaj.

+48 (61) 639 75 00 kontakt@salerezerwacje.pl
+48 (61) 639 75 50 m.kontakt@salerezerwacje.pl

Organizowanie szkolenia krok po kroku

praca przy stole z dokumentami

Organizowanie szkolenia krok po kroku

Nie da się ukryć, że obecnie w Polsce i na świecie szkolenia stały się codziennością. Coraz więcej firm czy instytucji zdaje sobie sprawę, że wydarzenia tego typu potrafią bardzo pozytywnie wpłynąć na wiele aspektów działalności. Jednak jak zorganizować naprawdę dobre szkolenie? W tym tekście krok po kroku podpowiadamy, jak to zrobić.

Szkolenie szkoleniu nierówne, czyli wstęp do organizacji

Na wstępie tego tekstu warto jednak wyjaśnić jedną kwestię – mianowicie fakt, że szkolenie szkoleniu nierówne. Mianem tym można bowiem określić zarówno spotkanie dwóch osób, podczas którego jedna przekazuje informacje drugiej, jak i event na kilkuset uczestników z olbrzymim budżetem, licznymi prezentacjami czy pokazami. Oczywistym przy tym jest, że problemy organizacyjne w obu przypadkach będą też zupełnie inne. Dlatego też na potrzeby tekstu przyjęliśmy, że organizujemy średniej wielkości komercyjny event o otwartym charakterze, z którego skorzystać może jednorazowo od kilkanastu do kilkudziesięciu osób. Założenie takie jest konieczne, by pokazać wszystkie zagadnienia i najczęstsze problemy, jakie mogą wystąpić podczas organizacji.

Czy szkolenia w ogóle są potrzebne?

Organizacja szkolenia – wyznacz cel

Nawiązując do poprzedniego akapitu warto stwierdzić, że pierwszym i najważniejszym elementem każdego szkolenia jest nakreślenie jego założeń i celów. Musimy przecież wiedzieć, czy wydarzenie będzie wewnętrzne, czy otwarte na osoby postronne, czy udział w nim ma się wiązać z opłatami, jak długo ma trwać sam event oraz czego tak naprawdę chcemy nauczyć uczestników. Przemyślenie wszystkich wspomnianych kwestii powinno być z kolei podstawą do stworzenia ogólnego planu działań, będącego gwarancją uporządkowanej pracy i prostej drogi do celu – czyli udanego szkolenia!

Szkoleniowiec – jak go znaleźć?

Jeśli wybraliśmy już najbardziej odpowiednią formułę wydarzenia, to nadszedł czas na realizację. W tym miejscu jedną z najpoważniejszych kwestii będzie znalezienie odpowiedniego szkoleniowca (lub szkoleniowców). Mamy tu w zasadzie dwa wyjścia. Pierwszym będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm, które skierują do nas jednego ze swoich specjalistów, a drugim – poszukanie odpowiedniej osoby na rynku. Jeśli tylko mamy wystarczająco dużo czasu, warto wybrać drugie rozwiązanie. Pozwala ono bowiem na dokładne przejrzenie różnych ofert, poznanie osobiście szkoleniowców, ich kompetencji czy metod pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie też na pewno przyjrzenie się wybranym szkoleniowcom przy okazji innych eventów.

Organizując szkolenie, warto poświęcić nieco więcej na wyszukanie odpowiedniej osoby do jego realizacji. Doskonały szkoleniowiec potrafi bowiem pociągnąć nawet niedopracowane wydarzenie, z kolei kiepski prowadzący zabije nawet perfekcyjnie przygotowane szkolenie.

Szukasz szkoleniowca – dowiedz się więcej!

Sala szkoleniowa – czyli miejsce też jest ważne             

Kolejnym, bardzo ważnym, a jednocześnie często przez organizatorów zaniedbywanym elementem udanego szkolenia jest odpowiednie pomieszczenie., duszne i nie pierwszej świeżości lokalizacje absolutnie nie nadają się na miejsce udanego eventu edukacyjnego. Dlatego też szukając sali szkoleniowej warto zadbać, by była ona wystarczająco przestronna, jasna i klimatyzowana (szczególnie latem). Standardem w dzisiejszych czasach powinien być też dobrze widoczny rzutnik multimedialny, dostęp do bezprzewodowego Internetu, a także prądu (co najmniej 1 gniazdko na osobę). Wybierając docelowe miejsce dla naszego szkolenia warto też oczywiście zwrócić uwagę na inne kwestie, jak nagłośnienie, lokalizacja czy dostępność dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Sale szkoleniowe – co jeszcze warto wiedzieć

Usługi dodatkowe – czyli diabeł tkwi w szczegółach

Ostatnim ważnym problemem, z którym muszą zmierzyć się organizatorzy konferencji, jest przygotowanie wszelkich usług dodatkowych. Jak to rozumieć? Przede wszystkim warto pamiętać o cateringu. Jeśli szkolenie trwa cały dzień, to bezwzględnie powinniśmy zapewnić zarówno dostęp do napojów, jak i do co najmniej jednego ciepłego posiłku oraz zimnych przekąsek. W przypadku kilkudniowego szkolenia wyżywienie powinno być bardziej rozbudowane – do tego pojawia się też kwestia noclegów, o której nie wolno zapominać. Warto zadbać także o dodatkowe gadżety – materiały szkoleniowe czy promocyjne dla uczestników.

Czy wiesz, o czym nie możesz zapomnieć, organizując szkolenie?

Organizacja dobrego szkolenia wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Oczywiście każde wydarzenie jest inne i będzie rządziło się swoimi zasadami – jednak dysponując poradnikiem wskazującym podstawowe czynności z pewnością łatwiej będzie uniknąć najczęstszych błędów.

Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Biuro obsługi klienta


Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 800 do 1600.

Skontaktuj się z nami:
Tel: +48 (61) 639 75 00
E-mail: kontakt@salerezerwacje.pl


Klaudia Jarmużyk

E-mail: klaudia.jarmuzyk@salerezerwacje.pl

Magda Żyża

E-mail: magda.zyza@salerezerwacje.pl

Małgorzata Nawrocka

E-mail: malgorzata.nawrocka@salerezerwacje.pl

Kontakt

Jesteśmy do Twojej dyspozycji