wystąpienia publiczne

5 tajemnic dynamicznych wystąpień publicznych ‒ poznaj je wszystkie.

Specjaliści są zgodni - wystąpienia publiczne to jedne z najbardziej stresogennych sytuacji w życiu człowieka. O problemach z wystąpieniami publicznymi napisano już wiele, mimo to wciąż nie ma jednego sposobu, który automatycznie z każdego zrobi "króla przemówień". Jest jednak wyjście z tego impasu. Poniżej prezentujemy 5 uniwersalnych rad, które z pewnością pozwolą sprawnie i dynamicznie występować przed publicznością. Oto one:

Przygotuj się!

Po pierwsze i najważniejsze - musisz się przygotować! I nie chodzi tu o napisanie mowy na kartce i nauczenie się jej na pamięć. Podstawą każdego dobrego wystąpienia jest wiedza w temacie, którego dotyczy wystąpienie. Jeśli zatem opowiadasz o produkcie – musisz go znać na wylot, jeśli szkolisz pracowników, musisz wiedzieć co chcesz im przekazać, a jeśli uczestniczysz w konferencji, musisz być specjalistą w swoim temacie. Wiedza merytoryczna powinna też współgrać z odpowiednim technicznym przygotowaniem wystąpienia – określeniem tego, co i w jakim czasie chcemy powiedzieć, opracowaniem prezentacji czy innych dodatków multimedialnych. Celem przygotowania jest wywołanie spokoju i pewności siebie, bo skoro masz i wiesz wszystko, to czego tu się bać? 

Miej siłę mówić!

Jeśli jesteś już przygotowany, to zadbaj o to, by mieć siłę wystąpić! Zasadniczo najważniejsze są tu dwie sprawy. Po pierwsze, warto zadbać o swój głos ‒ oddychanie przeponą, ćwiczenie dykcji, kontrolowanie szybkości mowy to wszystko bardzo ważne elementy, które ułatwiają wystąpienie i sprawiają, że jest się lepiej odbieranym.

Druga ważna kwestia, to utrzymanie ogólnej dobrej kondycji ‒ dobrze być wyspanym, wypoczętym i pełnym energii. Szczerze nie polecamy wystąpień publicznych po przeciągających się do późnej nocy spotkaniach towarzyskich. Zawsze warto też się dobrze wyspać, by nie zarażać zmęczeniem audytorium.

Dobrym nawykiem przed wystąpieniami jest też zapoznanie się z akustyką sali, by wcześniej wiedzieć, czy potrzebny będzie mikrofon. Najlepiej jednak wybierać na wystąpienia po prostu dobre sale szkoleniowe. Pamiętaj jednak, że silny głos lepiej brzmi i niesie się po sali niezależnie od nagłośnienia, więc ćwicz go, by każdy Cię dobrze usłyszał! 

Zaciekaw!

Gdy już mówisz, to pamiętaj, że nie robisz tego tylko dla siebie! Wczuj się w audytorium, dowiedz się też wcześniej kto będzie na sali - inaczej bowiem mówi się do prezesów banków, a inaczej do dzieci. Zawsze zastanów się też, co byś chciał usłyszeć, gdybyś to Ty był słuchaczem swojego wystąpienia.

Co pobudza audytorium? Przede wszystkim bogata treść i żywe przykłady, najlepiej z własnego doświadczenia, sprawdzą się także anegdoty i zasłyszane historie. Ludzie nie chcą słuchać encyklopedycznych formułek, podręcznikowych opowieści czy truizmów powtarzanych na co dzień w telewizji i Internecie. Co ważne, konkretne przykłady zapadają w pamięć i pobudzają, do aktywnego słuchania. Ubarwiając swoje wystąpienie w taki sposób masz więc szansę lepiej skupić uwagę widzów - a więc też skutecznie przekazać więcej informacji.

Rozbudź emocje!

Nigdy nie zapominaj też o interakcji z ludźmi! Podstawą każdego dobrego wystąpienia publicznego jest wytworzenie więzi ze słuchaczami. Jak to zrobić? Przede wszystkim utrzymuj kontakt wzrokowy, naucz się jak poprawnie wykorzystywać mowę ciała ‒ uśmiech, gest dłonią i ekspresja mogą w przekonać audytorium do tego, że warto Cię słuchać. Co więcej, często warto dostosować się do publiczności. Musisz też pamiętać o tym jak Twoje emocje działają na innych ‒ ruch, ekspresja, pewny głos i śmiech ‒ to cechy osoby wiedzącej gdzie i po co się znajduje. Dlatego też pozytywna relacja między mówiącym a słuchającymi jest w praktyce przemówień nie do przecenienia, bo czyż nie słuchamy chętniej kogoś, kogo lubimy?

Uspokój się!

Nie zapominaj przy tym o najważniejszym fakcie ‒ nie ma idealnych wystąpień! Zawsze może się przydarzyć gafa, przejęzyczenie czy zgubienie wątku. Nietrudno też o awarię sprzętu technicznego, problemy z głosem czy po prostu inne ‒ najróżniejsze nieprzewidziane kłopoty. Dlatego też musisz nauczyć się zachowywać spokój i zdać sobie sprawę z tego, że nic złego się nie stało. Nierzadko zdarza się bowiem, że nawet doświadczeni mówcy wypadają całkiem z rytmu przez bardzo niewielkie pomyłki. Świadomość, że drobne wpadki zdarzają się każdemu jest więc kluczowa. Zapobiega ona bowiem niepotrzebnym nerwom, które zniszczyły już niejedno wystąpienie! 

Czy znając i stosując te zasady każde wystąpienie od razu będzie idealne? Na pewno nie, bo sprawne przemawianie wymaga praktyki i doświadczenia. Warto też dużo czytać i poznawać tajniki pracy innych. Jeśli jednak weźmiesz sobie do serca powyższe porady, to odkryjesz, że przemawianie wcale nie jest takie straszne, jak je malują!

Kategorie: Porady ekspertów