gry logiczne

Gadżety, które urozmaicą każde szkolenie

Szkolenia na ogół kojarzą się z kilkoma godzinami spędzonymi na słuchaniu wykładu czy ewentualnie wykonywaniu różnych ćwiczeń. Niestety ciągle zdarza się, że taka ocena jest zgodna z prawdą. Na szczęście coraz więcej szkoleniowców zdaje sobie sprawę z faktu, że najlepsze efekty dają szkolenia oparte o zróżnicowane formy nauczania. Jednym z doskonałych rozwiązań w tej dziedzinie jest wykorzystanie odpowiednich zabawek czy gadżetów. Z których szczególnie warto skorzystać?

Co musisz wiedzieć o gadżetach i zabawkach szkoleniowych?

Do szkolenia można wykorzystać praktycznie każdy przedmiot. Ważne jednak, by było to logicznie i tematycznie uzasadnione. Istotne jest, by wykorzystywać powszechnie znane gadżety, których ewentualne wykorzystanie nie będzie nastręczało trudności. Muszą one być także dopasowane do charakteru szkolenia czy poziomu samej grupy. W przeciwnym razie bardzo łatwo samemu wpaść na minę, gdyż źle dobrane pomoce mogą u słuchaczy wywołać zażenowanie lub przekonanie, że prelegent jest źle przygotowany.

Największym plusem wykorzystania zabawek jest wykorzystanie kolejnego zmysłu - dotyku. Pozwala to na szybsze zapamiętywanie faktów oraz łączenie ich z konkretnymi sytuacjami biznesowymi. 

Dobrą praktyką przy wprowadzaniu nowego gadżetu do szkolenia jest też zadbanie o przekaz zwrotny. Czasem bowiem może być tak, że nasz doskonały pomysł niekoniecznie przekona słuchaczy. Dlatego też zawsze warto gruntownie zastanowić się nad takimi głosami.

1. Klocki

Najpopularniejszą zabawką wykorzystywaną podczas szkoleń są tradycyjne klocki. Często twierdzi się, że przyczyną ich sukcesu jest skojarzenie ze szczęśliwym okresem dzieciństwa. Nie da się jednak ukryć, że wykorzystując je można doskonale odwzorować różne procesy, a nawet przygotować całe programy szkoleń i prezentacji. Dodatkową zaletą klocków są niewielkie koszty zorganizowania i użycia tej pomocy.

2. Gry

Bardzo przydatnym dodatkiem do różnych rodzajów szkoleń są gry logiczne i strategiczne. Doskonale rozwijają one myślenie problemowe oraz pomagają w wyrobieniu nawyków współpracy w grupie. Liczba gier, które można wykorzystać podczas szkolenia jest naprawdę ogromna i zależy ona tylko od inwencji prowadzącego. Co prawda wymagają one odpowiedniego przygotowania (posiadania gry oraz przystosowania sali), ale opierając się na uproszczonych schematach dobrze odwzorowują zależności biznesowe.

3. Zabawki odwzorowujące

W trakcie szkoleń biznesowych bardzo często wykorzystuje się także najnormalniejsze zabawki, takie jak samochodziki, domy, kolejki z torami, żołnierzyki czy inne figurki. Wszystkie one używane są jako odwzorowania pewnych sytuacji czy możliwości. Dlatego też mimo, że same w sobie nie niosą one wartości naukowej, to wplecione w dobre szkolenie mogą znakomicie uatrakcyjnić. Niezbędny jest w tym przypadku odpowiedni pomysł i kreatywność prowadzącego.

4. Akcesoria sportowe

Oczywiście nie wszystkie szkolenia odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli tylko wyjdziemy z nauką na zewnątrz budynku, to od razu pojawią się nowe możliwości w kwestii gadżetów do wykorzystania. Najpopularniejsze są tu typowe zabawki takie jak skakanki, piłki czy nawet narty. Użyć ich można jako dodatek do szkoleń outdoorowych czy też urozmaicający przerywnik podczas szkoleń ze studiów przypadków. Na pewno dostarczą one mnóstwo pożytecznej zabawy i nauki! 

Na koniec warto jednak zwrócić uwagę, by nie przesadzić . Wykorzystanie zabawek i gadżetów w trakcie szkoleń powinno być bowiem urozmaiceniem i sposobem na szybsze przyswojenie wiedzy przez uczestników, a nie dowodem jedynie na to, że używa się "niestandardowych metod". Niestety, czasem zdarza się, że słabi szkoleniowcy właśnie w taki sposób ukrywają swoją niekompetencję czy brak wiedzy w temacie. Zastępują wtedy merytoryczne elementy szkoleń zabawą, która jednak nie jest nastawiona na wzrost wiedzy czy umiejętności.

Bezwzględnie jednak wszelkie dodatkowe gadżety są mile widziane u każdego dobrego szkoleniowca. Jeśli bowiem wykorzystamy je z głową, to osiągniemy dużo lepsze rezultaty, niż dzięki choćby najlepszemu wykładowi!