4 strony www, które pomogą Ci stworzyć świetne prezentacje – mini poradnik
Prezentacje multimedialne to nieodłączny element wszystkich szkoleń. Dobra prezentacja sprawia, że uczestnicy lepiej rozumieją i zapamiętują treści. Walory estetyczne mają tu duże znaczenie. Slajdy muszą być czytelne, zrozumiałe, ale też po prostu ładne. Przygotowanie takiej prezentacji to nie lada wyzwanie, dlatego dziś podpowiemy Ci, jak ułatwić sobie zadanie. Przygotowaliśmy zestawienie stron, które pomogą Ci przygotować funkcjonalne i ładne grafiki.
Na początek kilka rad
Zanim przejdziemy do meritum, przypomnijmy sobie kilka podstawowych zasad tworzenia prezentacji.
1. Najpierw scenariusz wystąpienia, potem slajdy
Pamiętaj, że obraz musi współgrać ze słowem, dlatego zawsze musisz zaplanować, co chcesz powiedzieć. Podziel swoje przemówienie na rozdziały i przeanalizuj, co możesz łatwo pokazać zdjęciem, gdzie przydałby się wykres, a co można pokazać za pomocą symboli. Maksymalnie skracaj teksty, ponieważ Twoi odbiorcy mają przede wszystkim słuchać. Jeśli na slajdzie pojawi się obszerny tekst, zaczną go czytać. Wtedy stracisz ich uwagę.
2. Wspieraj się notatkami
Jeśli obawiasz się, że zapomnisz o czymś powiedzieć, przygotuj notatki. Mogą być odręczne, możesz też umieścić notatki w programie Power Point. Wykorzystaj funkcję widoku prezentera – notatki będą się wyświetlały tylko na Twoim monitorze, podczas, gdy na rzutniku uczestnicy będą mogli oglądać prezentację. Instrukcję, jak to zrobić znajdziesz tu: http://bit.ly/23JLX1m
3. Wzmocnij przekaz łącząc hasło z obrazem
Zarówno hasło, jak i obraz same w sobie są silnie perswazyjnymi narzędziami. Połączone dają jeszcze lepszy efekt. Nie bój się dużych czcionek – hasło musi być czytelne.
4. Używaj kolorów do wyróżniania, nie dla ozdoby
Slajd musi być przejrzysty. Nie nadużywaj kolorów. Intensywne barwy na monochromatycznym tle wyróżnią ważne informacje.
5. Nie przesadź z efektami, ale pomyśl o video
Większość programów do tworzenia prezentacji ma różne funkcje tworzenia efektów i animacji. Niestety, większość z nich była modna w latach 90. Dziś odchodzi się od pstrokatych barw, ramek i skaczących literek. Tego typu efekty, pomijając kwestie estetyczne, zakłócają odbiór. Jeśli chcesz urozmaicić prezentację, pomyśl o video – możesz np. pokazać fragment filmu, który tematycznie spina się z Twoją prezentacją.
Przydatne strony
Jeśli chcesz stworzyć ciekawą prezentację z pewnością pomogą Ci w tym strony, które znajdziesz poniżej. Dzięki nim stworzysz ciekawe grafiki, a nawet całe prezentacje!
Program do edycji zdjęć. Pozwala dodawać efekty, nanosić korekty i drobne poprawki. Program jest dość intuicyjny, chociaż wymaga zapoznania się z funkcjonalnościami. Jeśli wiesz jak działa Photoshop to PIXLR z pewnością nie sprawi Ci żadnych problemów.
Prosty program do tworzenia obrazów. Mamy do wyboru kilkanaście formatów: poza prezentacyjnym – zdjęcia do portali społecznościowych, na plakaty, pocztówki itd. Zawiera bogatą bazę gotowych zdjęć i kompozycji, w których można edytować tekst. Najbardziej złożone i efektowne opcje są płatne (1$ za obraz). Ale nie zniechęcaj się, darmowa baza jest równie ciekawa, można też tworzyć nowe obrazy, korzystając z szablonów layoutu i własnych zdjęć.
Pomaga tworzyć infografiki, wykresy, raporty i prezentacje. Możesz wybierać spośród dziesiątek szablonów. Pomocna może okazać się bogata baza ikonek. Utworzenie konta jest darmowe, korzystanie do pewnego momentu również – w celu korzystania z bardziej zaawansowanych opcji należy wykupić konto premium.
Kolejny darmowy program do tworzenia wykresów i infografik. Umożliwia tworzenie interaktywnych treści, co świetnie wygląda w przypadku skomplikowanych wykresów (obszary zaznaczane myszką wyróżniają się, wyświetlają się też dodatkowe dane).
DARMOWE BANKI ZDJĘĆ
Polecamy też darmowe banki zdjęć. Możesz tu znaleźć całe serie pięknych i dobrych jakościowo zdjęć, które wzbogacą Twoją prezentację.