Warsztaty

Konferencja, seminarium, warsztaty, szkolenie - czym się różnią?

Określenia takie jak warsztaty, konferencja, seminarium czy szkolenie często są używane zamiennie. W praktyce wszystkie te słowa oznaczają inne rodzaje wydarzeń. Świadomość, czym różni się konferencja od warsztatów jest zresztą bardzo ważna w komunikacji między organizatorem a uczestnikiem. Odpowiednia nazwa informuje bowiem, czego można się spodziewać po danym wydarzeniu.

Co to jest konferencja?

Ogólnie rzecz biorąc, konferencja jest to spotkanie grupy osób w celu wymiany informacji i wiedzy. Przyjmuje się, że wydarzenia tego typu na ogół odbywają się w szerszym gronie specjalistów w danej dziedzinie, którzy prezentują referaty w różniej formie, a następnie poddają je dyskusji. W Polsce konferencje kojarzą się często ze stricte naukowymi wydarzeniami. Nie jest to jednak prawda, bowiem zagadnienia jakie będą poruszać uczestnicy zależą tylko o organizatorów. Można więc zorganizować zarówno konferencje o fizyce kwantowej, jak i o grach komputerowych - byle tylko znaleźli się ludzie, którzy będą chcieli podzielić się swoją wiedzą czy przemyśleniami. Warto przy tym wspomnieć, że stricte naukowe konferencje zorientowane na wąskie zagadnienia, w których uczestniczą uznani uczeni i organizowane przez uczelnie wyższe są często określane jako sympozjum.

Co to jest seminarium?

Słowo seminarium kojarzy się ze "szkołą dla księży", względnie przygotowaniem pracy magisterskiej. Tak naprawdę jest to jednak bardzo konkretna forma spotkania edukacyjnego. Podstawą seminarium jest na ogół jeden, rzadziej dwóch czy trzech prelegentów, którzy przekazują słuchaczom określoną wiedzę. Co ważne, zasadą seminarium jest aktywne współuczestnictwo gości w wydarzeniu. Przyjmuje się więc, że tego rodzaju spotkania są przeznaczone dla osób posiadających choć podstawową wiedzę o danym zagadnieniu, która pozwala na zrozumienie tematu i dyskusję nad zagadnieniem.

Możliwości, które daje Internet doprowadziły do coraz większej powszechności tzw. webinariów. Zbieżność nazw nie jest tu przypadkowa, gdyż założenia tego typu wydarzeń są takie same jak klasycznego seminarium. Różni się tylko sposób łączności - bezpośrednią styczność na sali zastępuje bowiem połączenie przez sieć komputerową.

Co to są warsztaty?

O ile w przypadku seminarium czy konferencji podstawą są przygotowanego przez prelegentów referaty i dyskusja, to w warsztatach najważniejsza jest część praktyczna. Niejako z założenia wydarzenia tego typu odbywają się w stosunkowo niewielkich grupach, a kontakt między prowadzącym, a uczestnikami jest dużo bliższy. Warsztaty są nastawione na wypróbowanie w praktyce określonej wiedzy, umiejętności czy narzędzi. Wymaga to oczywiście odpowiednich narzędzi, a także zupełnie innego podejścia do organizacji spotkania, niż w przypadku konferencji i seminariów.

Co to jest szkolenie?

Skoro więc już wiemy, czym są konferencja, seminarium i warsztaty, to warto się dowiedzieć co powinno się kryć pod określeniem szkolenie. Ogólnie rzecz biorąc, dobre wydarzenie tego rodzaju jest połączeniem formy spotkania seminaryjnego i warsztatów. Powinno więc ono zawierać zarówno elementy wykładu, jak i praktycznego ćwiczenia. Ważnym elementem dobrego szkolenia jest też jego nastawienie na efekt - czyli przyrost wiedzy i umiejętności słuchaczy. Sprawia to, że częścią szkolenia jest często sprawdzenie zdobytej wiedzy i umiejętności, które potem jest udokumentowane odpowiednim zaświadczeniem czy dyplomem. Sprawia to, że spotkania tego typu często mają dużo sztywniejszy i intensywniejszy charakter.

Warto przy tym pamiętać, że bardzo często wymienione formy spotkań edukacyjnych czy naukowych wzajemnie się przenikają. Przykładowo bardzo często konferencje celem urozmaicenia łączy się z warsztatami prowadzonymi przez prelegentów, które odbywają się po godzinach wykładów. Mieszanie form jest z pewnością korzystne dla uczestników, gdyż często pozwala na uniknięcie nudy.

Wybierając ostateczną nazwę wydarzenia zawsze warto jednak dobrze zastanowić, czy trafnie je określiliśmy. Często bowiem wabikiem dla uczestników będzie obietnica takiej, a nie innej formuły spotkania. A po warsztatach polegających na wykładzie mamy pewność, że będziemy musieli się gęsto tłumaczyć przed niezadowolonymi słuchaczami.