ludzie ręce

Trendy szkoleniowe

Jak dziś wygląda rynek szkoleń dla pracowników? Na rozwój jakich kompetencji zwraca się szczególna uwagę? Przedstawiamy aktualne trendy.

Praca zespołowa

Głównym powodem tworzenia zespołów jest efekt synergii (2+2=5), dzięki któremu szefowie uzyskują pewną „wartość dodaną”, wynikającą z połączenia wysiłków, wiedzy, umiejętności i doświadczenia pojedynczych osób. Umiejętność właściwego dobierania zespołów oraz współpracy, to klucz do sukcesu i osiągnięcia celu.

Praca zespołowa odnosi się nie tylko do naturalnych i projektowych zespołów, lecz wiąże się także ze współpracą między przedstawicielami różnych działów czy różnych pokoleń. Firmy szkoleniowe organizują warsztaty poświęcone tworzeniom zespołów i rozwojowi konkretnych kompetencji zespołowych. 

Joy of missing out, czyli autorefleksja

Na rynku usług rozwojowych wyraźnie widać zainteresowanie szkoleniami, umożliwiającymi pracę nad sobą w myśl JOMO (Joy of missing out) – oznaczającej radość z powodu ucieczki od natłoku informacji, zrezygnowania z technologii i mediów społecznościowych. Podobnie jak – slow food, czy slow life wyniknęła z potrzeby zatrzymania się, samookreślenia, wglądzie w siebie. Firmy szkoleniowe w większym stopniu koncentrują się więc na warsztatach i treningach umożliwiających autorefleksję.

Rozwój przywódczych kompetencji

Menedżerowie coraz częściej koncentrują się na rozwoju kompetencji przywódczych – ich zadaniem jest nie tylko zarządzanie, ale przewodzenie podwładnym. Pracodawcy dążą do rozwoju kompetencji przywódczych menedżerów m.in. poprzez organizowanie warsztatów.

Integracja wielopokoleniowa

Podniesienie wieku emerytalnego sprawiło, że temat zarządzania wiekiem znów stał się aktualny i wkracza do działów HR jako istotny element polityki personalnej. Firmy zaczynają koncentrować się na budowaniu wartości dodanej wynikającej z różnorodności pokoleniowej. W opinii wielu firm polityka wielopokoleniowa przyczyniła się do poprawy efektywności pracy, redukcji kosztów oraz wzrostu konkurencyjności. Szkolenia dotyczące zarządzania wiekiem cieszą się coraz większą popularnością.

Zaangażowanie i samorozwój

Wskaźnik zaangażowania polskich pracowników systematycznie rośnie, m.in. dzięki licznym szkoleniom czy programom, mającym na celu zadbanie o samorozwój, większą efektywność pracy i zdrowy tryb życia. Zaangażowani pracownicy są bardziej otwarci na nowe informacje, efektywni, chętni do współpracy i realizacji celów.

Uczenie przez doświadczenie

To niestandardowe typy szkoleń umożliwiające ludziom doświadczanie i przeżywanie własnych emocji (np. gry symulacyjne). Experiential learning daje możliwość doświadczenia nowej sytuacji, wglądu w siebie, a także przewartościowania postaw i zachowań. Uczestnicy analizują możliwości zastosowania przeżytych doświadczeń w codziennej pracy.

Technologia na służbie

Rynek szkoleń e-learningowych rozwija się coraz lepiej, zwłaszcza na przeznaczonych do tego portalach rozwojowych. Portal umożliwia motywowanie się, inspirowanie i dzielenie doświadczeniami. Jest także miejscem spotkań z ekspertami podczas czatów. Zdalny sposób pracy oszczędza czas i nie wyklucza systematyczności.