konferencje

9 powodów, które przekonają Cię do udziału w konferencjach

Mimo że liczba organizowanych konferencji z roku na rok wzrasta, to w dalszym ciągu wiele osób nie docenia ich znaczenia. Co więcej, nierzadko zdarzają się nawet twierdzenia, że udział w tego typu wydarzeniach jest kompletnie niepotrzebnym wydatkiem i stratą czasu. A jak jest naprawdę? Poniżej przedstawiamy 9 powodów, które powinny przekonać Cię, że warto uczestniczyć w konferencjach.

1. Naucz się czegoś nowego

Wielu ludziom wydaje się, że kończąc szkołę czy studia i rozpoczynając pracę nie muszą się już kształcić. Twierdzą oni, że konferencje czy panele dyskusyjne były ciekawym urozmaiceniem nauki, ale nie są potrzebne w pracy. Jest to zasadniczy błąd, gdyż rozwój współczesnego świata jest tak szybki, że wiedza specjalistyczna przekazywana w różnych placówkach oświatowych jest czasem przestarzała już po kilku miesiącach (!). Uczestnictwo w konferencjach specjalistycznych jest z kolei świetną okazją, by nauczyć i dowiedzieć się czegoś nowego, bądź poznać najnowsze trendy w danej tematyce.

2. Ucz się od najlepszych

Konferencje to także możliwość osobistego spotkania się i porozmawiania z najlepszymi specjalistami w danych dziedzinach. Kontakty takie są znakomitą okazją do wymiany poglądów i nauki na żywo, a nie z książek czy Internetu. Co więcej, nierzadko uda się w ramach konferencji podyskutować na żywo o konkretnych problemach Cię interesujących i skorzystać niejako "za darmo" z wiedzy i doświadczenia ludzi, którzy za swoje rady w czasie pracy inkasują setki tysięcy złotych.

3. Wypróbuj swoje pomysły w ogniu krytyki

Człowiek z natury woli pozostawać w swoim zamkniętym i bezpiecznym otoczeniu, w którym nie narazi się na krytykę. To przyjemne rozwiązanie jest jednak przyczyną wielu błędów, wynikających z braku sprawdzenia swoich pomysłów czy koncepcji. Dlatego też warto swoje pomysły skonkretyzować i przedstawić na konferencji słuchaczom. Nierzadko zdarzy się, że w ogniu dyskusji i konstruktywnej krytyki uda Ci się wykuć jeszcze lepsze wizje lub chociażby przekonasz się, w których miejscach Twój plan ma słabe punkty.

4. Rozwijaj swoje umiejętności "miękkie"

Udział w konferencjach to świetny sposób na rozwój siebie i sztuki prezentacji. Wygłaszanie referatu przed liczną i krytyczną widownią wiąże się ze stresem, ale niesamowicie zaprocentuje w przyszłości - chociażby podczas rozmów biznesowych. Otrzaskanie w dyskusjach będzie z kolei znakomitą zaprawą przed wszelkiego rodzaju negocjacjami. Konferencje pozwalają też ćwiczyć sztukę wypowiedzi, a także pozwalają na zdobycie niezbędnego doświadczenia "scenicznego", które są niezbędne w wielu zawodach.

5. Poznawaj ludzi

Każda konferencja to idealne miejsce do poznawania ludzi. Na wydarzeniach tego typu można więc zarówno nawiązać nowe przyjaźnie z ludźmi o podobnych zainteresowaniach, jak i poznać potencjalnych kontrahentów czy wspólników w biznesie. Co ważne, formuła konferencyjna pozwala nam na takie spotkania bez służbowej otoczki, która często ogranicza łatwość kontaktu. Jednak nawet jeśli czas nie pozwoli nam na swobodną dłuższą rozmowę, to zawsze ułatwia nam późniejszy kontakt - zawsze lepiej być "tym fajnym gościem z konferencji" niż "panem nikt".

6. Zobacz co robi Twoja konkurencja

Uczestniczenie w konferencjach pozwala także na regularne kontrolowanie konkurencji. Nigdzie indziej nie dowiemy się bowiem tyle o planach, ideach czy nowych koncepcjach wdrożonych u innych. Co więcej, dyskusje w kuluarach często pozwalają na wyciągnięcie dużo większej ilości informacji, niż przy okazji normalnych kontaktów.

7. Buduj swoją markę

Nie da się też ukryć, że udział w konkurencjach buduje nasz własny prestiż oraz buduje markę osobistą. Często też doskonała prelekcja, czy ciekawy udział w dyskusji może zwrócić na nas uwagę innych - chociażby potencjalnych pracodawców czy kontrahentów. Pamiętajmy też o starej prawdzie, że konferencja trwa dzień lub dwa, a pozytywna opinia zostaje na cały rok!

8. Pomyśl inaczej

Proza codziennego życia i pracy bardzo często zabija naszą inicjatywę i sprawia, że zaczynamy myśleć schematycznie. Udział w konferencjach jest więc znakomitą okazją, by spojrzeć na problemy z różnych perspektyw i punktów widzenia. Nierzadko takie właśnie odświeżenie okaże się zbawienne dla Twojego biznesu!

9. Odpręż się

Na koniec warto też dodać, że konferencje to także wydarzenia towarzyskie. Pozwalają one na wyrwanie się ze swojego codziennego środowiska czy nawet kraju i choć przez krótki czas spojrzeć inaczej na świat. Konferencje doskonale więc łączą przyjemne z pożytecznym, a nawiązane kontakty i znajomości mogą nierzadko procentować przez całe życie - zarówno na stopie zawodowej jak i towarzyskiej.

Udział w konferencjach, mimo, że nie prowadzi bezpośrednio do zwiększenia dochodów, to bezwzględnie się opłaca. Zdobyta wiedza, nowe pomysły i kontakty bardzo często mogą okazać się niezwykle użyteczne w działalności biznesowej, a czasem nawet pozwalają na rozpoczęcie zupełnie nowych i jeszcze lepszych projektów. Oczywiście zawsze można uznać, że efekty te są zawsze obarczone słowem "może" i wymagają wdrożenia - ale co, jeśli z pomysłów i wiedzy skorzysta konkurencja?

Kategorie: Porady ekspertów