Stres

Jak opanować stres w codziennej pracy?

Stres towarzyszy nam przez całe życie. Wynika on z wielu przyczyn i pojawia się w różnych momentach naszego życia. Nierzadko zamienia je w prawdziwą udrękę. Stres potrafi zepsuć każde wystąpienie publiczne, egzamin czy spotkanie z ważnym klientem. Dlatego też niezwykle ważne jest, by nauczyć się radzić sobie z nim w typowych sytuacjach. Jak więc ujarzmić stres?

Co powoduje stres?

Czynników stresogennych w codziennej pracy jest bardzo dużo. Wymieniając je wypada zacząć od ogółu, czyli samego faktu chodzenia do takiej, a nie innej (lub w ogóle) pracy. Najczęstszym powodem stresu jest jednak wykonywanie przez nas czynności poddawanych ocenie - niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy. Dlatego też tak stresogenne są wszelkie prezentacje, wystąpienia firmowe, spotkania firmowe czy też udział w konferencji lub szkoleniu – oczywiście w charakterze prelegenta/szkoleniowca.

Poznaj swój stres

Pierwszym krokiem do poradzenia sobie ze stresem w pracy jest jego bliższe poznanie. Nierzadko poddając się stresowi mamy wrażenie, że jesteśmy zagrożeni w każdej chwili i z każdego kierunku. Sprawia to, że przyjmujemy pozycję obronną i reagujemy coraz bardziej nerwowo. Kluczem do rozwiązania tego problemu jest spokojna analiza, mająca na celu wskazanie, jakie sytuacje w naszej codziennej pracy i życiu generują stres. Warto też od razu rozdzielić je na czynniki zależne i niezależne od naszych działań i postawy.

W wielu przypadkach już samo poznanie swoich prawdziwych stresów jest dla człowieka ulgą. Na ogół bowiem okazuje się, że nasza sytuacja wcale nie jest taka zła, jaką mogła się wydawać, a wiele problemów tak naprawdę jest w większości zależnych od nas - a więc można z nimi samodzielnie walczyć! 

Poszukaj rozwiązań dla konkretnych przypadków

Nie ma nic bardziej denerwującego, niż stwierdzenie drugiej osobie "nie denerwuj się". Niestety opanowanie stresu nie odbywa się z dnia na dzień. Dla osiągnięcia sukcesu niezbędne jest wybranie tych sytuacji stresowych, na które mamy bezpośredni wpływ i stworzenie planu poradzenia sobie z nimi. Ćwiczenie swojej reakcji na różne stresowe sytuacje nie jest oczywiście proste i łatwe. Jednak w dość krótkim czasie pozwala ono na bardziej racjonalne i dzięki temu lepsze dla nas podejście do problemów. Najważniejsza jest w tym przypadku oczywiście wytrwałość w dążeniu do celu i samokontrola. Efekty jednak są tego warte. 

Kilka słów o najprostszych technikach radzenia sobie ze stresem

Oczywiście sposobów na radzenie sobie ze stresem jest mnóstwo i każda osoba poleca inne. Wynika to po części z faktu, że każdy z nas inaczej reaguje, a zatem też inne techniki będą na niego działać. Warto też dodać, że różne sytuacje wymagają konkretnych sposobów rozładowania napięcia. Dlatego też warto poznać różne rozwiązania, które sprawdzą się w określonych sytuacjach.

Najłatwiejszym i najbardziej uniwersalnym sposobem na stres jest odpowiednie oddychanie. Głębokie wdechy i wydechy wykonywać można w wielu sytuacjach i znakomicie sprawdzają się zarówno przed i jak i po sytuacji stresowej. Dobrą metodą na rozładowanie stresu jest też aktywność fizyczna, niestety w warunkach pracy na ogół trudno sobie pozwolić na takie rozwiązania. Podobnie jest też w przypadku np. jogi czy medytacji - metody te, choć dające dobre efekty niestety wymagają odpowiedniego przygotowania. Dużo większe możliwości daje z kolei słuchanie odprężającej muzyki, gdyż wymaga ono jedynie słuchawek i kilku minut wolnego czasu. Co warte podkreślenia, w niektórych sytuacjach słuchanie ulubionej i uspokajającej muzyki może trwać nawet w czasie pracy, bez szkody dla wydajności. Szukając sposobów na odstresowanie zawsze warto też skorzystać też z usług specjalistów, którzy na pewno pomogą w wyborze i dostosowaniu technik relaksacyjnych do naszej sytuacji.

Jak łagodzić ogólne skutki stresu?

Bywają sytuacje, które każdego wyprowadzą z równowagi. Dlatego też warto wprowadzić w swoim życiu szereg udogodnień, które zmniejszą naszą podatność na stres. Przede wszystkim musimy nauczyć się gospodarować swoim czasem. Należy dążyć do zapewnienia sobie choć kilku godzin dziennie całkowitego oderwania od problemów związanych z pracą. Najważniejsze przy tym, by dać się przekonać, że ciągłe myślenie o kwestiach zawodowych w niczym nie pomoże, a jedynie sprawi, że kolejnego dnia będziemy jeszcze bardziej zmęczeni, mniej wydajni i bardziej podatni na popełnianie błędów.

Innym sposobem na redukcję stresów jest zajęcie się swoim hobby, bądź ogólnie, robienie tego, co się lubi. Nie powinno się więc rezygnować z urlopów, zainteresowań czy wyjazdów. Nawet krótka zmiana otoczenia i zajęcia na bardziej sympatyczne może bowiem mieć zbawienne dla nas skutki.

Dobrym sposobem na zmniejszenie stresu jest też zdrowy tryb życia. Odpowiednia ilość snu, ograniczenie używek takich jak alkohol, papierosy czy kawa, zrównoważona dieta oraz regularna aktywność fizyczna poprawiają ogólny stan zdrowia i nastrój, a zatem ułatwiają zwalczanie stresu.

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że nasze postrzeganie sytuacji często zależy od nastroju i nastawienia. Stąd też starając się pozytywnie podchodzić do życia automatycznie redukujemy podatność na sytuacje stresowe.

Umiejętność radzenia sobie ze stresem jest bardzo ważna, przecież nie bez przyczyny wielu specjalistów twierdzi, że stres jest jedną z najczęstszych przyczyn różnych chorób i ogólnego osłabienia odporności. Oczywiście nigdy nie uda nam się w stu procentach usunąć z życia stresu, jednak każdy sukces w tej dziedzinie z pewnością poprawi nasz komfort życia.

Kategorie: Porady ekspertów
Tagi: strespraca