Komu opłaca się organizacja konferencji i dlaczego Tobie?
Jakie korzyści przyniesie Ci organizacja konferencji? Czy konferencje są tylko dla największych graczy? Jak skorzystać z nich długofalowo? Sprawdź!
Zarówno na świecie, jak i w Polsce coraz więcej firm decyduje się na zorganizowanie konferencji. Jak to często bywa, mimo rosnącej liczby wydarzeń wiele osób poważnie zastanawia się, czy tego typu eventy mają w ogóle sens. Nierzadko też słychać głosy twierdzące, że „organizacja konferencji to zabawa tylko dla bogatych, którzy nie mają co robić z pieniędzmi”. Jak jest naprawdę? Czy konferencje są dla firm opłacalne? O tym opowiemy w poniższym tekście!
Opłacalność konferencji
Na wstępie do tego tematu warto zaznaczyć, że jeśli jesteśmy zwolennikami rozumowania biznesowego na zasadzie „wydałem X, zarobiłem Y”, to faktycznie organizacja konferencji może być nieopłacalna. Na ogół bowiem na tego typu wydarzeniach nie zarabia się od razu. Organizacja zawsze wiąże się z wydatkami, a samo spotkanie nie przynosi konkretnego zarobku (często nie wystarcza on na pokrycie wydatków). Każdy poważny przedsiębiorca wie jednak, że niektóre inwestycje przynoszą przede wszystkim niematerialny zysk. Jakie więc korzyści tego typu wiążą się z przygotowaniem konferencji?
Uczestnictwo w konferencji? Super sprawa!
Jakie korzyści dają konferencje?
Budowanie marki
Organizując konferencję, każda firma zakłada osiągnięcie nieco innych korzyści. W większości przypadków jednym z najważniejszych zysków ma być jednak budowanie silnej marki.
Spotkania branżowe doskonale się do tego nadają, gdyż skupiają specjalistów oraz osoby, których zdanie liczy się w środowisku. Dobrze zorganizowana konferencja przedstawia naszą firmę jako podmiot aktywny, zainteresowany współpracą, innowacjami czy dialogiem z innymi. Cykliczny i interesujący event marketing dodatkowo tworzy wokół nas wrażenie ponadczasowości i wyznaczania trendów w branży.
O sile oddziaływania dobrej marki nie trzeba z kolei nikogo przekonywać. To ona bowiem pozwala na rekrutowanie najlepszych ludzi, zawieranie najkorzystniejszych kontaktów oraz sprzedawanie produktów i usług po lepszych cenach – w końcu są one markowe!
Marka osobista – zobacz, jak ją budować.
Nawiązywanie kontaktów
Każde spotkanie z ludźmi z branży daje wiele korzyści. Jeśli jednak w jednym miejscu zgromadzimy znaczącą liczbę specjalistów i osób decyzyjnych, to efekt takiego eventu może być ogromny. Nie chodzi tylko o dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Organizując konferencję mamy szansę nawiązać nowe znajomości z ważnymi i wpływowymi dyrektorami oraz specjalistami. Łatwiej dotrzemy też do podmiotów zainteresowanych potencjalną współpracą czy kooperacją.
Znajomości w branży i wokół niej są z kolei niezbędne do stworzenia dobrze działającego biznesu – gwarantują większą dozę zaufania, a także pierwszeństwo w prowadzeniu rozmów biznesowych – co jest jak najbardziej naturalne. W końcu jeśli znamy osobiście dentystę, to z bolącym zębem pójdziemy najpierw do niego, a nie kompletnie obcego specjalisty znalezionego w Google.
Zastanawiając się nad organizacją konferencji warto też pamiętać, że każde tego rodzaju spotkanie ma spore znaczenie towarzyskie. Jest więc doskonałym sposobem na spotkanie się z już poznanymi specjalistami, kontrahentami czy innymi osobami z branży, celem odświeżenia znajomości i porozmawiania o dalszej współpracy. Co ważne, dobrze zorganizowana konferencja to szansa na rozmowy w mniej oficjalnej atmosferze. Doskonale nadają się do tego spotkania integracyjne organizowane po części oficjalnej.
Zorganizowanie konferencji może wydawać się trudne – chyba, że znasz te 11 rad!
Poszukiwanie innowacji
Każdy organizator konferencji powinien zdawać sobie też sprawę, że dobre wydarzenia tego typu niosą z sobą olbrzymi ładunek innowacji, kreatywności i wiedzy. Ściągając do siebie liczne grono specjalistów bez trudu możemy wzbudzić dyskusję na określone tematy i zagadnienia, co z kolei nierzadko zaowocuje stworzeniem niemal gotowych rozwiązań teoretycznych i praktycznych.
O roli innowacji we współczesnym biznesie nie ma z kolei potrzeby nikogo przekonywać. W wielu przypadkach ich tworzenie i wdrażanie decyduje nawet o powodzeniu firm i marek.
Promowanie produktu i marki
Dobrze pomyślana konferencja może być także doskonałą okazją do promocji własnej firmy czy też nowych produktów. Konferencje ściągają bowiem specjalistów, przedstawicieli mediów czy też osoby opiniotwórcze. Doskonale wpisują się więc one w trend event marketingu, pośrednio promując naszą markę i tworząc pozytywną atmosferę.
Roli pozytywnych opinii o firmie czy produkcie nie sposób z kolei przecenić. Działają one zdecydowanie lepiej i skuteczniej niż nawet najlepiej przygotowana klasyczna kampania reklamowa, a dodatkowo budują przywiązanie do marki. Co niezwykle ważne, dobrze przemyślana promocja nie musi wcale wykluczać korzystania z pozostałych zalet organizacji konferencji. Wystarczy, że zrezygnujemy z nachalnego przekazu marketingowego.
Chcesz ożywić swoją markę? Poznaj najlepsze sposoby!
Organizacja dobrej konferencji może przynieść doskonałe efekty naszej firmie. Dotyczy to zwłaszcza cyklicznych eventów, na które przedstawiciele branży wręcz czekają. Nic jednak nie dzieje się samo dlatego warto do organizacji takiego wydarzenia się dobrze przygotować – lub też powierzyć to zadanie specjalistom!